reklama
4 maj 2023

4 maja 1988 roku zmarł Jan Mazurkiewicz

zdjęcie: 4 maja 1988 roku zmarł Jan Mazurkiewicz / https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Jan_Mazurkiewicz#/media/File:Jan_mazurkiewicz.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Jan_Mazurkiewicz #/media/File:Jan_mazurkiewicz.jpg
Jan Mazurkiewicz „Radosław”, członek Związku Strzeleckiego oraz żołnierz I Brygady Legionów Polskich, Uczestnik I i II wojny światowej. Generał brygady Wojska Polskiego, dowódca Zgrupowania Armii Krajowej „Radosław” podczas powstania warszawskiego, w którego skład wchodziły oddziały: Broda 53, Zośka, Parasol, Miotła, Pięść i Czata 49.
REKLAMA
Był żołnierzem Legionów Polskich i dowódcą zgrupowania "Radosław" AK w Powstaniu Warszawskim. Pod jego komendą walczyły legendarne bataliony "Zośka" i "Parasol". Po wojnie uwięziony przez komunistów, spędził za kratami wiele lat.

W czasie I wojny światowej, jednostka, do której należał, to Związek Strzelecki. Wraz z nimi przybył do Krakowa 30 sierpnia 1914 i wstąpił do 1 Brygady Józefa Piłsudskiego. Został schwytany przez Rosjan i osadzony w niewoli, ale zdołał z niej uciec i powrócić do Legionów. W okresie września 1939 roku założył Tajną Organizację Wojskową, która została ulokowana w Budapeszcie po klęsce wrześniowej. W czerwcu 1940 roku powrócił do Polski i objął stanowisko komendanta głównego TOW. Po trzech latach TOW połączyła się z Kierownictwem Dywersji Kedywu AK, a Mazurkiewicz został zastępcą płk. Emila Fieldorfa "Nila". W późniejszym czasie, po odejściu "Nila", objął dowództwo Kedywu KG AK.

Podczas Powstania Warszawskiego Jan Mazurkiewicz był dowódcą zgrupowania o kryptonimie "Radosław". Trasa działań formacji prowadziła od Woli przez Stawki, Muranów, Stare Miasto, Śródmieście, Czerniaków i Mokotów.
11 sierpnia 1944 roku Niemcy przeprowadzili natarcie i przecięli linię obrony pomiędzy Starówką a oddziałami dowodzonymi przez Mazurkiewicza, co wymusiło na nim przeprowadzenie szturmu w celu utworzenia przejścia na Stare Miasto. W wyniku tego natarcia zginął jego brat, 13 oficerów i trzydziestu kilku żołnierzy, a on sam został ciężko ranny. Wspominał o tym zdarzeniu w wywiadzie udzielonym w 1987 roku.

4 lutego 1949 został ponownie aresztowany. Podczas śledztwa torturowano go próbując na nim bezskutecznie wymusić zeznania obciążające gen. Fieldorfa "Nila". Z więzienia na Mokotowie wyszedł dopiero po amnestii w 1956 roku.
Gen. Mazurkiewicz po amnestii został zrehabilitowany. Do końca życia czuł jednak powinność pełnienia służby. Choć wojny już nie było, on ciągle był na posterunku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Jarosław
7.9°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 15:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarosławiu

kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Jarosławski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 15:00
miejsce
Jarosławski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:30
miejsce
Jarosławski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-06 19:00
miejsce
Jarosławski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany