Świadczenia pieniężne ze środków budżetu państwa są przyznawane na podstawie art. 36 ustawy o sporcie. Aktualnie, jak przekazał PAP resort, pobiera je 597 sportowców. Wśród nich, oprócz medalistów olimpijskich, znajduje się 277 medalistów igrzysk paralimpijskich i igrzysk głuchych, 60 medalistów zawodów "Przyjaźń 84" oraz dziewięciu medalistów olimpiady szachowej.
Tzw. emerytura olimpijska od 1 stycznia 2024 roku wynosi 4203,04 zł brutto. Przysługuje medalistom igrzysk, zawodów "Przyjaźń 84" oraz olimpiady szachowej, którzy ukończyli 40 lat, mają polskie obywatelstwo, są niekarani i nie byli dyskwalifikowani za doping w wymiarze większym niż 24 miesiące, lub więcej niż raz. Otrzymują ją byli zawodnicy, którzy nie kontynuują kariery sportowej poprzez uczestnictwo w zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe.
W celu otrzymania emerytury olimpijskiej należy złożyć wniosek w MSiT. Rodzaj i liczba zdobytych medali nie mają wpływu na jej wysokość, jest stała dla wszystkich olimpijczyków.
Pod koniec stycznia minister sportu i turystyki zapowiedział wprowadzenie nowości w postaci tzw. emerytur sportowych. Mają one przysługiwać dzieciom medalistów i medalistek olimpijskich i paraolimpijskich w przypadku śmierci rodzica-sportowca do ukończenia przez nie 16. roku życia, a w razie kontynuowania nauki - do 26 lat.
Dodatkowo z tytułu zasług dla sportu prezes rady ministrów Donald Tusk przyznał w 2024 roku dwa świadczenia, a w tym roku jedno - dożywotnią rentę specjalną w wysokości 5 tys. złotych miesięcznie uzyskała m.in. srebrna i brązowa medalistka olimpijska w podnoszeniu ciężarów Agata Wróbel, która od lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi.(PAP)
msl/ pp/ sab/