reklama
kategoria: Muzyka
22 sierpień 2024

Koncert chopinowski w Kobylanach dedykowany powstańcom styczniowym

zdjęcie: Koncert chopinowski w Kobylanach dedykowany powstańcom styczniowym / pixabay/7118629
Koncert chopinowski dedykowany powstańcom styczniowym będzie punktem kulminacyjnym dwudniowych spotkań historycznych, które rozpoczną się w piątek w Kobylanach (Podkarpackie). W sobotę przed odbudowanym Dworem Sulimirskich w Kobylanach wystąpi prof. Andrzej Pikul.
REKLAMA

Organizatorem wydarzenia jest fundacja Klucz Kobylański. Jak poinformowała PAP wiceprezes fundacji Jolanta van Grieken-Barylanka, tegoroczne spotkania rozpocznie w piątek panel historyczny poświęcony najnowszym ustaleniom związanym z historią Kobylan. Wezmą w nim udział m.in. profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego, Rzeszowskiego, Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz prawnuk ostatniego właściciela dworu Wita Sulimirskiego - Wojciech Turkowski.

Dodała, że uczestnicy panelu skupią się na merytorycznych przygotowaniach do planowanego spotkania w 2026 roku, w 660. rocznicę ustanowienia ordynacji w Kluczu Kobylańskim (historyczna nazwa dóbr ziemskich w południowo-wschodniej części ziemi krakowskiej w powiecie bieckim – PAP).

„Przedstawimy wtedy najnowsze wyniki badań naukowych, dotyczących najdawniejszej historii Kobylan i Klucza Kobylańskiego. Wśród nich będzie m.in. chrzcielnica w kościele w Kobylanach, która jest prawdopodobnie o ponad wiek starsza, niż dotąd sądzono” – poinformowała van Grieken-Barylanka.

Dodała, że zostanie wówczas także przybliżona postać pierwszego właściciela Kobylan - Jana z Wielkiej Idy.

„Jeśli najnowsze ustalenia prof. Michała Parczewskiego się potwierdzą, to znaczy, że historię tego regionu trzeba pisać na nowo” – zwróciła uwagę wiceprezes fundacji.

Punktem kulminacyjnym tegorocznych spotkań historycznych w Kobylanach będzie koncert chopinowski dedykowany powstańcom styczniowym, który odbędzie się w sobotę przed odbudowanym w ub. roku Dworem Sulimirskich w Kobylanach.

Jak zapewniła van Grieken-Barylanka, będzie to koncert na najwyższym światowym poziomie, bo zagra sam prof. Andrzej Pikul, pianista, pedagog, profesor w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

„Artysta najwyższej klasy, fenomenalny w swojej dojrzałości, który zachwyca interpretacją dzieł Fryderyka Chopina. Jego dojrzała muzyka, niezawodna technika, błyskotliwa wirtuozeria, pełna blasku gra zapewnia najwyższy poziom prawdziwej pianistycznej uczty” – zaprosiła na wydarzenie.

Dodała, że prof. Pikul pochodzi z niedalekiej od Kobylan miejscowości Wrocanka. „Teraz powraca z bagażem doświadczeń, rozwiniętych umiejętności i talentów. Dla piękna i dobra małych ojczyzn”- zaznaczyła.

Przed koncertem w Domu Kultury obok dworu odbędzie się kolejny panel historyczny poświęcony roli dworu w Kobylanach w powstaniu styczniowym pt. „Przywracanie pamięci od ordynacji do muzeum - w 161. rocznicę powstania styczniowego”.

Jak poinformowała van Grieken-Barylanka, podczas panelu zostaną zaprezentowane najnowsze ustalenia z badań archiwalnych, dzięki którym udało się poszerzyć listę powstańców.

„Wśród nich byli dwaj synowie ówczesnego właściciela majątku w Kobylanach: Tadeusz Peszyński, o którym nie wiedziano dotąd, że brał udział w powstaniu, i Tytus Peszyński junior. Tytus zginął w bitwie pod Panasówką, Tadeusz objął po ojcu majątek w Kobylanach. Powstańcem był również szwagier obu Peszyńskich - August hr. Łoś, jak i inni związani z dworem w Kobylanach i innymi dworami w okolicy” – zaznaczyła wiceprezes.

Tegoroczne wydarzenie w Kobylanach jest kontynuacją projektu dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”. W styczniu w Szkole Podstawowej w Kobylanach odbyła się w ramach tego projektu „Wieczornica” poświęcona powstańcom z regionu.

Fundacja Klucz Kobylański organizuje to spotkanie dzięki dofinansowaniu w konkursie dotacyjnym Podkarpackiego Funduszu Rozwoju na realizację zadania w ramach cyklu „Przywracanie pamięci – od Ordynacji do Muzeum".

Fundacja Klucz Kobylański z siedzibą w Kobylanach powstała 22 lipca 2022 roku. Głównym przedmiotem jej działalności jest odbudowa i zagospodarowanie Dworu Sulimirskich w Kobylanach, wpisanego do rejestru zabytków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

W 2020 r. część wschodnią dworu strawił pożar. Pod koniec 2023 r. spalona część dworu została odbudowana przez fundację Klucz Kobylański, którą powołały nowe właścicielki dworu: Dorota Chilik, ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w realizacji projektów inwestycyjnych, oraz Jolanta van Grieken-Barylanka, dziennikarka, pasjonatka i badaczka historii wsi z Klucza Kobylańskiego i ustanowionej tu pierwszej ordynacji rodowej w Polsce.(PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jarosław
10.5°C
wschód słońca: 06:18
zachód słońca: 16:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarosławiu

kiedy
2024-11-08 21:00
miejsce
Decybel Music Pub, Jarosław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 20:00
miejsce
Decybel Music Pub, Jarosław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Jarosławski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:30
miejsce
Jarosławski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany